Foorum
1
2
2009-12-28 19:16
...võtta piisavalt tõsiselt mõne siinkommenteerija juttu, juhul, kui juba esimeses lauses, näiteks on mitu-setu puhtgrammatilist apsakat tehtud?...s.t. moodustatud nii fantastilisi "sõnavärdjaid", et isegi kui tekst kirjutaja poolt tõsiseks ja sügavalt filosoofiliseks planeeritud, tuleb juba ette lihtsalt naer peale...ja, mõte ongi mõttetu!
kui ikka säärased shedöövrid nagu "abi elu baar", "manjakk" või siis "müia" ja, kõige krooniks kujunenud "ültse" siit läbi lipsab, ei huvita mind eriti selle kirjutaja mõtteareng, kahjuks...silm lihtsalt jääb sinna apsu külge kinni
mitte, et ma nüüd tähti vaid näriks ja sellest mingi elamuse saaks...aga - eesti keelt kõnelevaid inimesi jääb maailmas ju kogu aeg vähemaks!...üriuaks säilitada seda, üht ilusama kõlaga keelt maailmas, ka tulevastele eestlastele, austades elementaarseid reegleid sõnade kirjutamisel...
äkki siis ka siia panna kirja need sõnad, mille kirjutamisviis on kedagi häirinud, siis sõbraliku vihjega ka sellele, et kuidas seda sõna t e g e l i k u l t kirjutatakse
ette tänades:
˅ näita rohkem ˅
2009-12-28 19:18
oih...vabandan kohe ette ka oma nisanäplust!...sõna "üritaks" oli planeeritud siia kirjutada, aga - välja tuli nagu alati
˅ näita rohkem ˅
2009-12-28 19:18
näitks mis sõna on üriuaks ah
˅ näita rohkem ˅
2009-12-28 19:20
azzaraks jäin 14 sekundit hiljaks
˅ näita rohkem ˅
2009-12-28 19:23
armas mikhan, tule, ma jagan sinuga oma kasinat õhtusööki!
ega see üks täheke küll ju kõhtu täida...
˅ näita rohkem ˅
2009-12-28 19:33
Minu õpetaja rääkis: sõna "sattuma" käänatakse nii nagu sõna "sittuma"..... ja siiani meeles
˅ näita rohkem ˅
2009-12-28 19:35
uute keelereeglite järgi muideks on lubatud kirjutada manjakk, pensjonär, intervjuu jne. Ilmselt varsti lubatakse ka lõdvemalt kasutada klusiile sellistes ühendites nagu sõnas ültse, mis on ka õige mu meelest, eesti keele kirjapilt on foneetiline.
Aga üldiselt ei häiri need apsud, foorum pole dokument, ikka juhtub, et näpp lipsatab. Samas täiesti esineb pöördvõrdeline seos vigade rohkuse ja jutu mõtte vahel.
Kust statistikast selline väide, et eesti keele kõnelejaid järjest vähemaks jääb?
˅ näita rohkem ˅
2009-12-28 19:36
on aasta lõpp ja aasta kõige ilusam aeg küünalde sära ja kogu pere on koos äkki waliks ka ilusamad teemad ,mitte ainult riid ja kiskumine ja kriitika ????????
˅ näita rohkem ˅
2009-12-28 19:36
Olen ka tähele pannud,,et õigekiri kui selline on enamikes kirjades olematu...Ma ei leia,et oleks suur vaev kirjutatu üle vaadata ja siis parandada,,,,Paljudel on ankeedidki vigased,,,
˅ näita rohkem ˅
2009-12-28 19:38
hee, antud kontekstis oli see üks täheke niinii maitsev, Lili
˅ näita rohkem ˅
2009-12-28 19:42
no kui ikka kiri reedab, et tegemist on üsna harimatu inimesega, siis tekib paratamatult küsimus, kui tõsiselt selle inimese mõtteavaldustesse suhtuda......
saan aru, kui mõni pisiviga sisse lipsab. aga räige kirjaoskamatus torkab üsna selgelt silma.....
˅ näita rohkem ˅
2009-12-28 19:45
riid???kiskumine???kriitika???...vabandust, ma ju vaid küsisin, teiste arvamust. Iseasi jah, mida vastatakse
aga, jääb küll vähemaks eesti keeles kõnelejaid, ka need noored, kes mõned kuud võõrsil tööd tegemas, mõtlevad juba inglise keeles...
˅ näita rohkem ˅
2009-12-28 20:08
No sõna ültse on see mida siin oi kui tihti kohtab ja just vanema generatsiooni poolt. Ikka mõtlen ja tahaks kellegile pudrunuiaga panna
˅ näita rohkem ˅
2009-12-28 20:11
Ikka endale kõige-enne!!!
Ja siis kellelegi, mitte kellegile....
˅ näita rohkem ˅
2009-12-28 20:13
see on sellepärast, et meie, vanema generatsiooni esindajad, teame kuidas tegelikult on õige, ärge uskuge neid reegleid, üldse on sõnavärdjas, nii ei räägi keegi
˅ näita rohkem ˅
2009-12-28 20:21
Kunagine pinginaaber kirjutas algkoolis etteütluse parandustöö pealkirjaks Vikate parantus(eesti keel ikka). Huvitav, kuidas tal läheb, kas näitab siin emmi ja trügib abi elu baari kolmandaks

PS! Vaada ka tütar labse kirja mu prohviili esi lehel
˅ näita rohkem ˅
2009-12-28 20:23
Ei ole isegi patust puhas Mäletan kui kunagi ühes teises portaalis kirjutasin sõna mõttetu. Terve kari hüppas kohe turja et mida f**k, sõna olevat mõtetu! Kooliajast na pikk aeg möödas, mõtlesin siis et no kui mõtetu siis mõtetu. Kellele siis õigus jäi? Siin portaalis võib düsgraafikuid kohata küll ja enamgi veel. Võttis ühendust üks päris silmapaistev kutt. Võtsin ta messi vastu, ajasime juttu. Raske oli jutust aru saada, päris tõsine düsgraafia . Ütlesin otse ka ja lõpuks panin bloki. Mõtlesin et mida sellisega ikka kohtuda kui juba kirjapilt nõnna vigane. Mõne aja pärast võttis ta uuesti ühendust. Lisasin msni tagasi. Olin kahevahel kas kohtuda või mitte. Lõpuks kohtusime. Eks ta ise sai ka oma puudusest aru ja viskasime koos nalja. Inimesena jättis väga hea mulje ja kindlasti üks lahedamaid tutvusi mul siin seega ise püüan sellistest asjadest üle olla kuigi jah, vigane kirjapilt on valus
˅ näita rohkem ˅
2009-12-28 20:37
häirib mindki see üleüldine harimatus...aga vot kunst omaette on eristada kirjavigu ja netistiili...ise jätan julmalt ära h algustähena, ks-i asemel kasutan x-i, lühendan ja kasutan slängi täiesti süüdimatult! lootes muidugi, et lugeja on samasugune...või natuke parem!
˅ näita rohkem ˅
2009-12-28 20:43
Mind on enim häirinud sõna varjant, kuigi peab kirjutama variant.

http://public.keelevara.ee/login/

Kui ei ole kindel, kasutage seda.
˅ näita rohkem ˅
2009-12-28 20:45
tegelikult, mõni apsakas ei tundu jällegi nii jõle kui teine
mõni lühend on ju eriti armas isegi...kasutada "näiteks" asemel "ntx"...ja lõhend "pln" on veel eriliselt kauni kõlaga...kohe ei saagi palvet täitmata jätta
aga..."ütlematta", "minematta" ja kui ma oleksin kirjutanud nüüd "täitmatta"...ohh...ei tasuks ju eesti keelt päris maha mattaä
˅ näita rohkem ˅
2009-12-28 20:47
Väikeseid apsakaid juhtub sageli ja see on andestatav, ent õigekeel olgu siiski korrektne. Hirmus on vaadata ka neid "apielu baare", "mõtetuid", jms. eriti kaashäälikutega tehtud vigu (paar - baar, kena - gena, ilusad - ilusat) jne.
˅ näita rohkem ˅
2009-12-28 20:54
Yx hea tähelepanek- netistiil.
Ma kunagi suhtlesin ühe kõrgeltharitud arvutiõpetaja(nna)ga, no tema kirjutised.. camoon! Ikka päris pingsalt pidi lugema, et tuumani jõuda. Ta seda ise ka kurtis, et kirjutamisel, eriti kiiresti 10-sõrme kirja tippides tulevad apsakad. Aga muidu oli päris tore inimene
˅ näita rohkem ˅
2009-12-28 21:00
Näete siis Ärgem tõmmakem neile vett peale Enda elukaaslasel oli ka düsgraafia, oi kuidas ma nokkisin , samas oli kuldsete kätega töömees. Seega kirjavead kirjavigadeks ega selliseid enam kooli tagasi saada ja vaevalt nad muutuvad, jäävad ikka elu lõpuni oma rida ajama.
˅ näita rohkem ˅
2009-12-28 21:01
Mulle meenus aastaid tagasi Eesti Ekspressist loetud muhe lugu, mis küll ei haaku siinsesse teemase, kuid on väga vaimukas.
Leidsin selle netiavarustest üles ja panen siia teistelegi lugeda:

Kirjanik Johannes Semperi kohta liikus kolmekümnendatel aastatel ringi ladinakeelne sentents: pax semper sit ubi studes. Tõlkes tähendab see: seal, kus sa püüad, olgu alati rahu. Kuid seda võib lugeda ka niimoodi: paks Semper situb istudes.

Teemasse tagasi tulles... siinses foorumis võtavad sõna õige mitmed inimesed, kellel on absoluutselt iga teema kohta oma arvamus olemas, kuid ei suuda seda arvamust korrektses eesti keeles kirja panna.Koolis oleme me kõik käinud-olnud, kes rohkem, kes vähem, kuid eesti keele algteadmised saadakse üsna varakult.

Need ei tohiks nii kiirelt ununeda või kuidas?
˅ näita rohkem ˅
2009-12-28 21:07
Selle üldse teema arutamine on ültse mòttetu. On ju tegemist kahe erineva sònaga.
˅ näita rohkem ˅
2009-12-28 21:12
Kaks erinevat sõna? Mida "üldse" tähendab, seda ma tean. Aga mida tähendab "ültse"?
˅ näita rohkem ˅
2009-12-28 21:16
ma ka nüüd mõtlesin kohe, ja, välja mõtlesin
"ültse", keegimees, tähendab, et korraga on koos mitmeid Ülo- nimelisi mehi
˅ näita rohkem ˅
2009-12-28 21:21
Ahhaa! Tubli, Lili! Mõtlesin ja sain ka nüüd aru: Ülo = Ülts. Ültse - mitmuse osastav!
˅ näita rohkem ˅
2009-12-28 21:25
Läheb küll pisut teemast mööda, aga siiski:
kui kirjutada tekst, mille kõikidel sõnadel on esimene ja viimane täht õigel kohal, aga keskmised on sõna piires segi paisatud, loeb enamik inimesi teksti sisu kenasti välja...

kui kritujada tkest, mlile kikõdeil snõdael on esnmiee ja viamine thät õgiel kahol, aga kiesemskd on snõa pieris sgei psatiaud, leob emniak imneisi tkesti ssiu kaesnti vjäla...
˅ näita rohkem ˅
2009-12-28 21:34
Vot mulle need internetilühendid ja kombed nagu ks'i x'ks asendamised ja "v" asemel "w" kasutamised kohe mitte peale ei lähe. Jätavad labase mulje ning tekitavad eelarvamusi.

Kindlasti eksin ka ise aeg-ajalt komade ja tähtedega, kuid üritan vähemalt vältida ja ei lörtsi eesti keelt niisama.
˅ näita rohkem ˅
2009-12-28 21:38
ei vaidle vastu, kasskoer, muuseas, kes on öelnud, et ka kirbust kasukat ei saa
aga, lihtsalt naljakas on, kui mõni pikk ja sügavalt filosoofiline arutus on pikitud siis selliste "varjant" stiilis, pärlitega...
aga, samas, tuleb ka asja positiivset külge näha...vähemasti ei ole kogu mõtteavaldus kusagilt lihtsalt maha kopitud!
˅ näita rohkem ˅
2009-12-28 23:05
düsgraafia pidi olema kaasa loodud minul kahju nendest inimestest . nad seda muuta ju ei saa
˅ näita rohkem ˅
2009-12-29 01:28
Alates 2008. aastast on õpilastel, kes düsgraafia tõttu sooritasid kohustusliku emakeele riigieksami mitterahuldavalt, õigus valida riigieksam mõnes teises õppeaines... omalt poolt väidan.et mehed, kes kirjutavad laitmatult on pehme nokuga
˅ näita rohkem ˅
2009-12-29 06:38
Pool IHA moodustavad seksi koledasti täis düsgraafikud?
hmmm...ega siis eesti mees, ma arvan, ikka NIII vilets ka pole, et temal potentsi vaid siis täiel määral, kui kusagilt mujalt on ära võetud
˅ näita rohkem ˅
2009-12-29 08:31
Olen isegi mõnele vastanud, "et kulla mees kui sa seksid samamoodi nagu kirjutad, siis palun ära minuga küll arvesta!"
Need paar lauset võiks küll jah ilma kirjavigadeta kirjutada, on ju olemas keeleinfo (mitte kuidas keelkat teha, vaid kuidas kirjutada)
˅ näita rohkem ˅
2009-12-29 17:41
ma ei saa nüüd aru täpselt,keda siin düsgraafikuks nimetatakse, kas on siin mõeldud seda sõimusõnana või diagnoosina, loodan,et ikka sõimuna,sest teise variandi puhul on tegemist haigusega ja väidetavalt üsna tõsise haigusega... see siin on seksportaal ja peamine eesmärk tutvumine, need nn düsgraafikud on tegelikult pohhuistid, neil jumala suva,mida neist arvatakse, see pole küll
neile probleem,et mõni daam nende teksti peale alt kuivaks tõmbub... voodisse minnes peaks suutma ikka oma aju niipalju välja lülitada,et silme ees ei jookseks tekst 'same koku kela al'.. vb parem ongi,et enne kokkusaamist tead,millise inimesega tegemist... siin ihas on pilte,mis oleks nagu kopitud gläntsajakirjadest, millegipärast arvan,et kui objektidelt krohv,meik jms kõrvaldada,
tulevad päevavalgele koeranaelad,konnasilmad jne.. seega parem,kui tean kellega/millega tegemist...
juttu on olnud foorumis iha ratestumisest esialgu piltide näol, lisan siia lingi,kus kõik soovijad võivad omal käel järgi vaadata,milline lähitulevikus näeb välja iha sõnaline osa - http://math.ut.ee/~mjah/ratetalk.php
... augustis võtsin teravalt ja kunstiliste liialdustega vürtsitatult sõna nn puteka inimese suhtes,kes siiani kirjutab 'sõper', üks väga lugupeetud ja auväärne foorumis sõnavõtja nimetas mind seepeale ajuinvaliidiks ja et ainult interneti anonüümses keskkonnas julgen ma niiviisi ära lajatada... nüüd oma üllatuseks näen,et teema praktiliselt sama ja korüfee ka siin, lühidalt ladies and gentlemen
WELCOME TO THE CLUB
˅ näita rohkem ˅
2009-12-29 17:58
sombreero: sa oled natuke teemast valesti arusaanud.

kui naine on käinud näituseks ülikoolis ja temale kirjutab mees, kellel jäi neljas külakooli klass pooleli kuna hobune jäi haigeks, on nende kahevahel väga ebavõrdne seis. nõel heinakuhjast kui selline mees on etem kui tema hariduskäik.
˅ näita rohkem ˅
2009-12-29 20:37
kui naine on käinud ülikoolis, siis esiteks ta ei afisheeri seda üldiselt üheski tutvumisportaalis ja teiseks ei reageeri ta 4klassilise haridusega mehe peale kohe mitte, samas kui 4klassilise haridusega meest ei huvita,kas nanine üldse koolis käinud on,sest teda huvitab naise juures muu tegevus,kui õhtuti etteütluste kirjutamine või byroni ja pushkini luule deklameerimine... mis puutub heinakuhjast nõela otsimisse/leidmisesse, siis minu arvates elu näitab, et just ideaalse hariduskäiguga inimestel on kõige suuremad probleemid partneri leidmisel...
˅ näita rohkem ˅
2009-12-29 20:55
Ma ei kujuta ette, milline protsent Eesti elanikest ja Iha.ee kasutajatest düsgraafikud on, kuid kõige elementaarsemad õigekirjareeglid peaksid neilegi teada-tuntud olema.
Düsgraafia on täitsa ravitav nähtus, sellega tegeleb logopeed koostöös lapsevanematega.

Täisealiste inimeste ravivõimaluste kohalt hoian suu kinni, ei ole teemaga kursis.
˅ näita rohkem ˅
2009-12-29 21:48
sombreero: kas ülikoolis käinutele on mingi etikett ettenähtud, keelud või viisakusnormid?

kuule, oled ju nõus, elu ei madaldu ainult poriseks seksiks. 4 klassi koolikogemusega inimesega vist nadi seksida, mina isiklikult loobuks, olgu pakend kui kena tahes. sisu eeldaks, kuldsetest kätest ja hõbedast kõrist ei piisa. mis puutub kellegi leidmisse, teised elagu oma elu, igaüks leiab siis kui talle on õige aeg.
˅ näita rohkem ˅
2009-12-29 23:40
Mind siin ihas need apsud ei häirigi eriti, vahest kasutan ka ise sellist meelega häälduse järgi kirjutatud teksti. Aga närvidele käib selline asi ametlikul tasemel - hinnapakkumised, kodulehed, e-mailid. Viimane rekord, mis nägin, oli ühe eesti oma ala juhtiva ettevõtte kodulehe avaleht - kus oli 8 sellist "tüsskraafikute" kirjutatud tekstiviga, kusjuures 3 neist oli ühes lauses.

Siin on selline vahetu suhtlus, kus kirjutatakse oma mõte otse, vahest häälduse järgi. Vahest isegi panen meelega rukkisse, kui see naljakam tundub või nii...

Kui esimesi kirjutamise reegleid järgida, siis polegi väga hull asi. Need oleks sellised, et peale kirjavahemärke tuleb tühik ja uut lauset alatakse suure tähega, uut mõtet alustatakse uuelt realt, uut aastat alustatakse uue naisega. Ongi kõik.

Aga proua sombreero - mul on alates oma laittmattu kirjutamise harjutamise õppimise tulemuste paranemiste ainult järjest kõvemaks läinud...
˅ näita rohkem ˅
2009-12-29 23:46
Haridus ei puhu seksi juures üldse pilli. Kui ikka see nool tabab, siis on asi korras.
Hiljem alles tulevad igasugu muud tegurid mängu. See selleks.
Ega see internetis ongi rohkem nagu "ära kirjutamine". Rääkimisega võibolla see tegelane ei saavutagi midagi, kui kirjutades. Ja vastupidi. Mõni on düsgraaf või hooletu kirjutaja aga sõnu reab ritta mis hirmus. Või siis kokutajad näiteks. Rääkides jookse või minema.
˅ näita rohkem ˅
2010-01-06 00:52
mulle on millegipärast meelde jäänud just sõna "materjaalne"
˅ näita rohkem ˅
2010-01-06 10:50
just!
ja, kohe tekib selle kirjutajaga juba teatud "suhtumine"...
muuseas, kirjutatakse "materiaalne"
˅ näita rohkem ˅
2010-01-06 16:18
Ma nagu sellle viitasingi
˅ näita rohkem ˅
2010-01-06 20:55
ma sain sinu viitest aru, aga...vada, alguses, kui selle küsimuse tõstatasin, ma vist unustasin lisada, et sõnale, mis häirib ja on ilmselt massiliselt valesti kirjutatud, võiks lisada ka variandi, et kuidas seda peaks kirjutama...seepärast minu lisajutt..
˅ näita rohkem ˅
2010-01-06 21:30
või "varjandi"?
˅ näita rohkem ˅
2010-01-06 21:32
ahh, kas sellel "ültse" tähtsust on - peaasi, et tark mõte sees
˅ näita rohkem ˅
2010-01-06 21:39
aga tõmmake google chroma ja eesti speller peale, kenasti joonib tundmatud sõnad läbi
˅ näita rohkem ˅
2010-01-07 17:41
Palun, palun, palun- niikaua kui pole teisiti ortograafiareeglites kirja pandud, kasutada ikka kirjapilti ülDse - see pole sõnavärdjas, vaid inimene kes ksutab kirjaapilti "ültse" see ostab poest süüja ja müia käest saab raha tagasi. Esimene ja pikalt ka viimane pöördumine siin foorumis.
Üldiselt on aru saada ju (vähegi arvutiteadlikumal inimese puhul kindlasti) kas tegemist on klaviatuuril tekkinud näpuveaga või siis kirjutaja ei teagi kuidas õigesti kirjutama peaks.
Kõige rämedam viga mida olen kuulnud, enne järjekordset ortograafiareeglite kohandamist vastavalt aina langevale haritustasemele, oli see, kui endine kultuuriminister teatas raadio otse-eetris ,et talle ei meelgi kuidas eestlased ei oska eesti keelt õieti (!!!!) rääkida.
Närige tähti kui soovite, aga mind see üldse ei häiri, kuna tean mida tean ja nii kaua kui tean ise, siis see ongi see mis loeb
˅ näita rohkem ˅
1
2